Jakie są zalety drewna egzotycznego Bilinga?
Drewno egzotyczne Bilinga (Badi) pozyskiwane jest z drzew Afryki Równikowej. Powszechnie znane jest, jako „żółte drewno” oraz „słońce Afryki” – określenia te odwołują się do charakterystycznej barwy drewna Bilinga. Wśród gatunków egzotycznych, Bilinga jest jednym z najszerzej wykorzystywanych ze względu na swoje uniwersalne właściwości.
Efekt trójwymiarowości
Drewno egzotyczne Bilinga słynie ze swojej ciepłej, miodowej barwy, którą z pewnością możemy uznać za jego cechę charakterystyczną. To właśnie dzięki niej, drewno tego gatunku jest bardzo chętnie wykorzystywane, jako deska tarasowa i przede wszystkim – podłogowa. Stosowane jest w celu ocieplenia wizualnego wnętrza. Wrażenie estetyczne jest dodatkowo wzmocnione efektem trójwymiarowości podłogi, który możemy uzyskać dzięki ciekawej strukturze drewna. Interesujące złudzenie optyczne wynika z nierównomiernej struktury włókien. Efekt można wzmocnić, pokrywając drewno bezbarwnym lakierem. Ten egzotyczny gatunek każdej podłodze i każdemu tarasowi nada niepowtarzalny klimat.
Uniwersalne właściwości i zastosowanie
Egzotyczne drewno Bilinga cechuje się dużą wytrzymałością i wszechstronnymi parametrami mechanicznymi. Jest ciężkie i stabilne, co pozytywnie wpływa na jego trwałość eksploatacyjną. Bilinga jest odporne na wahania temperatur i niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego można je wykorzystywać w konstrukcjach zewnętrznych bez strachu o zmianę właściwości fizycznych, mechanicznych czy użytkowych. Ryzyko odkształceń przy drewnie Bilinga jest niewielkie. Wykazuje również odporność na ścieranie. Można je także stosować w miejscach narażonych na wilgoć, ponieważ nie poddaje się działaniu czynników biopatogennych. Dodatkowo, bardzo łatwo poddaje się obróbce mechanicznej. Można je łączyć zarówno mechanicznie, jak również za pomocą klejów. Bilinga jest materiałem konstrukcyjnym cenionym w sektorze budowlanym. Obok podłóg i tarasów, drewno tego gatunku stosuje się między innymi na elewacjach budynków. Wykorzystywane jest zarówno w budownictwie lądowym, morskim oraz hydrotechnicznym. Powstają z niego mosty i pomosty, łodzie, meble, stolarskie elementy okien i drzwi, podkłady kolejowe, schody, okleiny dekoracyjne, listwy wykończeniowe, a także ogrodzenia i meble ogrodowe.